kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 4

kobieta-hantle

Tauryna

Tauryna jest wolnym aminokwasem. Wykazuje działanie antykatabolicznie, tzn. chroni komórki mięśniowe przed rozpadem. Ułatwia transportowanie kreatyny do mięśni.

Czy ten popularny suplement poprawia zdolności sportowe i umysłowe? Tauryna jest aminokwasem, który znajduje się w dużym ilościach w mózgu oraz sercu. Taurynę można pozyskiwać z pożywienia. Najlepszymi jej źródłami są mięso oraz ryby. Taurynę można też znaleźć w napojach energetycznych oraz w niektórych suplementach, które wspierają sportową aktywność.

Tauryna jest używana do leczenia niewydolności serca, nadciśnienia, chorób wątroby, wysokiego cholesterolu, ADHD i wielu innych. „Mimo tego, że większość aminokwasów jest wymaganych do budowy białek, to tauryna nie pomaga w budowie mięśni, ponieważ nie łączy się z innymi aminokwasami, a więc nie jest budulcem białek” – mówi Roberta Anding rzecznik Amerykańskiej Organizacji Dietetyki oraz sportowy dietetyk. „Jednakże tauryna spełnia funkcję przeciwutleniacza”. Przeciwutleniacze chronią komórki ciała przed uszkodzeniami, których rezultatem są reakcje chemiczne dotyczące tlenu. Tauryna jest także polecane jako suplement poprawiający zdolności sportowe i umysłowe.

Tauryna, jako suplement poprawiający zdolności umysłowe

„Wraz ze starzeniem się organizmu maleje koncentracja tauryny w mózgu”, wyjaśnia Anding – czołowy ekspert forsujący tezę, że wysoki poziom tauryny oznacza lepszą pamięć i lepsze działanie funkcji umysłu. Ze względu na popularność napojów energetycznych zawierających kofeinę i taurynę, Austriaccy naukowcy opublikowali w 2000 badania, które sprawdzały na 10 studentach efektywność tych napojów. Wyniki? Red Bull (czyli napój zawierający kofeinę, taurynę i glukuronolakton) wykazał pozytywny wpływ na osiągi umysłu oraz nastrój. Inne znalezione badania pokazują, że tauryna może poprawiać uwagę oraz rozumowanie werbalne, ale wygląda na to, że nie poprawia pamięci.

To jest pierwsza część artykułu, przeczytaj drugą część artykułu tauryna

Ten artykuł bierze udział w I konkursie u.waw.pl.
Zachęcamy do przeczytania innych artykułów bioršcych udział w konkursie.

"" znaleziono też na stronach:

Tagi: tauryna - suplementy - odżywki - red bull - aminokwasy - aminokwas - przeciwutleniacz

Komentarze

Dodaj komentarz +