kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 7

arnold schwarzenegger

STAGNACJA - zastój w treningu

O stagnacji mówimy wtedy, gdy dochodzi do wyhamowania, bądź całkowitego zatrzymania postępu w rozwoju naszej masy, siły i innych efektów jakie powinny za sobą nieść treningi. Przyczyną stagnacji jest robienie miesiąc po miesiącu, rok po roku tych samych ćwiczeń i przeprowadzania takich samych sesji treningowych. Tylko jeśli stosujesz odpowiednie metody, obciążenia i odpowiednią intensywność treningu, masz szanse na regularne poprawianie swoich wyników i osiągnięć.

Monotonia treningu

Częstą przyczyną zastoju w rozwoju mięśni są treningi według jednorodnego schematu. Ma to miejsce wtedy, kiedy przez długi okres czasu nic, albo prawie nic, w swoich treningach nie zmieniamy. W efekcie zawsze działamy na mięśnie takimi samymi bodźcami. Prowadzi to do coraz słabszej reakcji mięśni na serwowane bodźce, aż do całkowitego braku reakcji. Wypada tu zaznaczyć, że mięśnie mają zdolność dostosowania swoich parametrów (siła, wielkość) do zadań jakie przed nimi stawiamy. Mówiąc inaczej, po co mają się one dalej rozwijać skoro przy swoich dotychczasowych parametrach doskonale dają sobie radę z obciążeniami treningowymi.

Jak sobie radzić ze stagnacją ?

Receptą na zastój jest całkowity odpoczynek (długość tego odpoczynku jest sprawą dyskusyjną, jedni mówią że powinien trwać od 1 tygodnia do 4, inni że minimum 2 tygodnie), lub zmniejszenie intensywności treningów. Najlepszym sposobem jest jednak zapobieganie stagnacji, tj. nie dopuszczanie do niej, poprzez zmienność treningów. Ćwiczenie stosowane długotrwale staje się dla organizmu bodźcem swoistym, dlatego należy wprowadzać bodźce nieswoiste (nowe typy ćwiczeń, znacząco zmienione metody treningowe, jak również nieco inny sposób wykonywania dotychczasowych ćwiczeń), gdyż nasz organizm zareaguje na nie o wiele lepiej.

Zmiany w treningu

  1. Zmianę tempa poszczególnych faz ruchów.
  2. Zmniejszenie lub zwiększenie zakresu ruchu.
  3. Poprzez niewielką zmianę toru ruchu.
  4. Zmianę prędkości w fazie podnoszenia i opuszczania.

Dlatego proponuje wam zmieniać co jakiś czas choćby jedno ćwiczenie na daną grupę mięśniową, np. jeżeli na bicepsy ćwiczysz podnoszenie przedramion z łamanym gryfem i ze sztangielkami ze skrętem nadgarstka, to jedno z tych ćwiczeń zmień na podnoszenie sztangielek z chwytem młotkowym.

"" znaleziono też na stronach:

Tagi: trening - intensywność - ćwiczenia - mięśnie - odpoczynek - treningowe

Komentarze

Dodaj komentarz +