kulturystyka logo projekty domów

Działy serwisu

HellHound.pl

Najtańsze sklepy

  1. Body-care.pl
  2. Kulturystyka.sklep.pl
  3. [Zaproponuj]
Reklama

Ranking odżywek

Ciekawe newsy

Osób on-line: 8

Odwodnienie

Odwodnienie to problem, który powinien interesować wszystkich prowadzących aktywny tryb życia, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Ubytek wody z organizmu powoduje poważne konsekwencje, w tym również zmniejszenie zdolności do wysiłku fizycznego. Problemu można uniknąć, ważne jest jedynie, aby mieć świadomość potrzeby nawadniania i regularnie uzupełniać płyny.

Woda stanowi główny składnik naszych komórek, tkanek i płynów ustrojowych. Dlaczego? Przede wszystkim jest ona świetnym rozpuszczalnikiem i stanowi idealne środowisko do przebiegu wszelkich reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Ponadto woda pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała, pełni funkcje transportujące – z jednej strony umożliwia dostarczenie do komórek ciała wszelkich niezbędnych składników odżywczych, z drugiej – usuwa z nich zbędne produkty przemiany materii, które są dla nas toksyczne. Mając na uwadze funkcje, jakie pełni woda w organizmie, nie trudno się domyślić, że jej niedobór może być groźny.

O odwodnieniu mówimy wtedy, gdy ilość wody wydalanej przewyższa jej spożycie. Takiej sytuacji sprzyjają letnie upały, natężony wysiłek fizyczny oraz niektóre problemy zdrowotne (ciężkie biegunki, długotrwałe wymioty, niewydolność nerek). Podczas przebywania w warunkach wysokich temperatur traci się 0,8 – 1,2 litra potu na godzinę, natomiast podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego w ciągu godziny możemy stracić aż 3 litry. Generalnie, osoby regularnie uprawiające sport oraz ciężko pracujące fizycznie są w sposób szczególny narażone na odwodnienie. O podatności na odwodnienie decydują też czynniki indywidualne, tj. rozmiary ciała, stopień zaaklimatyzowania się czy intensywność pocenia. Po wykonaniu takiej samej serii ćwiczeń, niezależnie od zaangażowania w wysiłek, jedni będą ociekać potem, ale znajdą się i tacy, którzy będą ledwie zroszeni. Pocenie się jest efektem nasilenia przemian energetycznych w organizmie. Dzięki niemu unikamy przegrzania, gdyż wraz z parującą z powierzchni skóry wodą pozbywamy się nadmiaru ciepła. Z jednej strony jest to zjawisko korzystne, ale z drugiej – negatywne, ponieważ prowadzi do straty wody i elektrolitów. Jeśli odpowiednio szybko nie uzupełnimy tych składników, to na własnej skórze będziemy mogli przekonać się, czym jest odwodnienie.

Od pragnienia... do śmierci

Konsekwencjami odwodnienia są: spowolnienie i zakłócenie przemian biochemicznych zachodzących w komórkach, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, zaburzenie funkcji termoregulacyjnych (przegrzanie, które jest efektem zmniejszenia intensywności pocenia wraz z nasileniem odwodnienia) oraz straty składników mineralnych, które dotyczą elektrolitów traconych wraz z potem (głównie sodu).

Czytaj dalej: odwodnienie cz.2

źródło: wp.pl

Tematyka serwisu: Odwodnienie to problem, który powinien interesować wszystkich prowadzących aktywny tryb życia, zwłaszcza w okresie letnich upałów.

hr

piłka nożna | Kulturystyka | Sterydy | Kulturystyka | Dieta | Dieta | Zakłady Sportowe | Szamba betonowe | Zakłady bukmacherskie