kulturystyka i fitness
roz

Działy serwisu

iko Filmy kulturystyczne
iko Fitness
iko Odżywianie
iko Przeliczniki
iko Słownik kulturystyczny
iko Sterydy
iko Strongman
iko Suplementy
iko Trening
iko Zawody
iko Pozostałe
rozNajtańsze sklepy

1. FBB odżywki
--------------------------------
2. Bodybuilding hmb
--------------------------------
[Dodaj]

roz

Reklama

roz

Ranking odżywek

iko Odżywki białkowe
iko Węglowodany
iko Gainer
iko HMB
iko Kreatyny
iko Tribulus
iko Reduktory tłuszczu
iko Aminokwasy

roz

Ciekawe newsy

roz

Najczęściej odwiedzane

iko Tabele kaloryczne
iko Trening na mase
iko Koksy
iko Trening siłowy
iko Jak przytyć
iko Biceps
iko Dieta Atkinsa
iko Białko
iko Trening ogólnorozwojowy
iko Metanabol
iko Ładne piersi
iko Mięśnie
iko Zakwasy
rozHome | Szukaj | Forum kulturystyczne | Dodaj artykuł | Kontakt | Cennik reklam | Współpraca | Mapa
ginekomastia Ginekomastia

Ginekomastia charakteryzuje się guzkowatym uwypukleniem skóry piersi występującym tuż pod otoczką brodawki sutkowej. Ginekomastia nie występuje tylko u osób zażywających SAA. Dochodzi do niej na skutek zaburzenia prawidłowego stosunku testosteronu do estrogenów w organiźmie, a to może mieć wiele przyczyn. Normalnie u mężczyzn stosunek testosteronu do estrogenów wynosi 100:1. Oznacza to, że w normalnych warunkach mężczyźni produkują 100 razy więcej testosteronu niż estrogenów. Wszystko co zaburza ten stosunek na korzyść estrogenów albo zakłóca wychwyt testosteronu przez tkanki przy normalnym wychwytywaniu estrogenów powoduje ginekomastję (tzw. "cycki suki").

W ciągu życia mężczyzny są trzy okresy, gdy zazwyczaj dochodzi do rozwoju ginekomastii. Po raz pierwszy zachodzi to wkrótce po przyjściu na świat, gdy u 60-90% noworodków płci męskiej rozwija się przemijająca ginekomastia. Dzieje się tak wskutek przechodzenia estrogenów od matki do płodu z łożyska tuż przed porodem. Może także do tego dojść we wczesnym okresie karmienia piersią, gdyż początkowo mleko kobiece zawiera bardzo dużo estrogenów. Ponieważ większość męskich noworodków nie ma wyraźnej definicji mięśni piersiowych, ta noworodkowa ginekomastia nie jest szczególnie widoczna i wkrótce ustępuje.

Następnie ginekomastia rozwija się w okresie dojrzewania. Zaczyna się około 10 roku życia, osiąga swój szczyt między 13, a 14 rokiem życia (65% czternastolatków i tylko 14 % szesnastolatków ma przejściową ginekomastję) i zanika pod koniec nastoletności. Uważa się, że ta młodzieńcza ginekomastia powstaje wskutek czasowego zachwiania równowagi hormonalnej, połączoną ze zwiększoną produkcją androgenów nadnerczowych, takich jak np. DHEA (dehydroepiandrosteron), które z kolei mogą zostać przekształcone w estrogeny dzięki enzymowi - aromatazie, obecnej w mięśniach i tkance tłuszczowej.

Po tym okresie ginekomastia przechodzi w remisję, co trwa aż do osiągnięcia przez mężczyznę późnego wieku. U 50-80 letnich mężczyzntypowo występuje obniżenie testosteronu. Gdy poziom testosteronu zaczyna spadać, dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej między testosteronem i estrogenami, co prowadzi do pobudzenia uśpionej od dawna tkanki sutków, czyli do rozwoju ginekomastii. Efekt ten zwiększa dodatkowo podwyższona aktywność aromatazy, gdyż większa ilość tkanki tłuszczowej w organiźmie jest jednym z następstw starzenia się.

W oparciu o wyniki badań 25% przypadków ginekomastii to tzw. ginekomastia idiopatyczna (nieznanego pochodzenia) lub związana ze starzeniem się. Kolejne 25% rozwija się podczas okresu pokwitania, 19-15% powstaje po lekach, które albo zaburzają wykorzystanie testosteronu, albo podwyższają poziom estrogenów, 10% występuje w przebiegu chorób wątroby, a 10% jest wynikiem zmniejszonej produkcji androgenów. Wszystkie pozostałe przypadki wiążą się z rakiem jądra lub z chorobami nerek. Natomiast rak piersi, który stanowi 0,2% złośliwych guzów u mężczyzn nie wiąże się z ginekomastią.

Mimo, że obecność ginekomastii została uznana za dowód na stosowanie SAA, to niektóre obecne praktyki "naturalnych kulturystów" także mogą ją wywołać. Odnosi się to do pewnych suplementów pokarmowych na bazie steroidów, jakie ostatnio się pojawiły, a określanych jako "naturalne wyzwalacze testosteronu". Konkretnie zawierają one androgeny nadnerczowe :DHEA i androstenion. Nawet środki stosowane w celach rekreacyjnych (alkohol, trawka), czy leki psychiatryczne (valium) mogą spowodować zachwianie równowagi estrogenów i wywołać ginekomastii.

autor: Grzesiek7124
ginekomastia - lipomastia - kulturystyka - powiększone sutki - jak leczyć - gino - skutki uboczne - sterydy
Tłuszcz | Cytaty | Układy cyfrowe | Idealna sylwetka