kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 6

słownik

Słownik kulturystyczny A-D

A6W - aerobiczna szóstka weidera (trening na mięśnie brzucha)

ABS - trening wzmacniający mięśnie brzucha, szczególnie dolne partie

Aerobik - system treningu opartego na intensywnej wymianie tlenowej. Opracowany przez dr. Kennetha Coopera, konsultanta programu sprawnościowego amerykańskich kosmonautów. Wszystkie formy ruchu podczas których zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie nazywamy aerobicznymi.

Aminokwasy - jest ogólna nazwa suplementów, które pomagają w regeneracji i zwiększeniu siły. Aminokwasy też pozytywne działanie w budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej

Anaboliki - ich działanie polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości. Efekt ten jest szczególnie ważny w dopingu sportowym. Anaboliki mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu.

Antykatabolik - środek zmniejszający katabolizm

BB (BodyBuilding) - kulturystyka

BCAA (branched chain amino acids) - suplement diety, aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach

BF (body fat) - wskaźnik podawany w procentach jest równy stosunkowi tłuszczu do wagi ciała. Norma u kobiet w wieku 20 lat wynosi około 20%, natomiast u mężczyzn w wieku 20 lat około 15%.

Błonnik - jest to zespół substancji roślin nie trawionych i nie wchłanianych przez przewód pokarmowy; pomaga w zaparciach, biegunce; pomaga w walce z otyłością; obniża poziom cholesterolu; najbogatszym źródłem błonnika są otręby pszenne

BMI (Body Mass Index) - wskaźnik, który obliczany jest przez porównanie wzrostu wyrażonego w metrach i wagi wyrażonej w kilogramach. Jako normę przyjmuje się BMI na poziomie 22 - 25. Wskaźnik ten nie znajduje zastosowania wśród kulturystów.

BTW - skrót od słów białko, tłuszcz, węglowodany.

BV (biological value) - wartość biologiczna, parametr często podawany w odniesieniu do odżywek białkowych. Określa on zdolność białka do budowania tkanki mięśniowej. Im wyższe BV ma białko tym lepiej.

CKD (Cyclical ketogenic diet) - Cykliczna dieta ketogeniczna, celem tej diety jest szybkie spalanie tłuszczu. Głównym wymogiem diety jest ograniczenie spozywania węglowodanów do minimum (nie wolno przekraczać poziomu 30g węglowodanów na dobę).

Cr, Crea - skrót od słowa "creatine" oznaczający kreatynę

CUN - Centralny układ nerwowy

Definicja (definition) - posiadanie odtłuszczonych mięśni

Tematyka serwisu: Słownik kulturystyczny - aerobiczna szóstka weidera, cynk, dieta ketogeniczna, a6w, abs, ckd, bf, antykatabolik, cr, crea, błonnik, bmi, definicja, reduktory tłuszczu, trening na mięśnie brzucha